مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

جراحی زیبایی پلک

در چه سنی جراحی پلک انجام می شود؟

می توان جراحی زیبایی پلک را در تمام سنین در افراد بالغ انجام داد. بعضی ها جراحی پلک را برای اصلاح مشکلات افزایش سن انجام می دهند در حالیکه در بعضی دیگر مسائل وراثتی باعث انجام جراحی در سنین 20 تا 30 سال می شود.

 

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی پلک هستند؟

یک یا تعدادی از موارد زیر کاندیدای مناسب برای جراحی پلک است:

 • پوست اضافی که چین طبیعی پلک بالایی را پوشانده است.
 • پوست شلی که از پلک بالایی آویزان شده است و احتمالا میدان دید بیمار را کاهش داده است.
 • حالت پفالودگی پلک بالا که حالت خسته ای به چشم داده است.
 • پوست اضافه و چروک های پلک تحتانی
 • کیسه ای شدن و تیرگی و کبودی زیر چشم ها که اغلب با گودی و برجستگی لبه استخوانی پلک تحتانی.
 • افتادگی لبه پلک تحتانی که سفیدی زیر قرنیه را نشان می دهد.

در جراحی زیبایی پلک معمولا این مسائل را اصلاح می کنیم. ممکن است درمان های دیگری نیز نیاز باشد. برای مثال اگر وضعیت پلک بالایی همراه با افتادگی ابروها باشد لیفت پیشانی ممکن است پیشنهاد شود. صاف کردن چین های اطراف پلک تحتانی ممکن است نیاز به پیلینگ شیمیایی یا لیزر داشته باشد. دایره های زیر چشم ها که به علت رنگدانه های تیره می باشد ممکن است با مواد سفید کننده یا پیلینگ شیمیایی درمان شود.

در ضمن در مشاوره اولیه، در جلو آینه شما باید دقیقا مشخص کنید که چه چیزی را می خواهید اصلاح کنید. این موضوع به جراح پلاستیک برای اطلاع از انتظارات شما و تعیین میزان واقعی اصلاح کمک می کند.

 

چه نوع ارزیابی برای جراحی زیبایی پلک انجام می شود؟

سابقه مصرف دارو وضعیت پزشکی مانند افزایش فشار خون، بیماری های تیروئیدی یا دیابت مسائلی هستند که ممکنست ریسک عمل جراحی پلک را افزایش دهند. آیا شما آلرژی دارید؟ چنانچه از کنتاکت لنز استفاده نموده اید باید از نظر چشم پزشکی و خشکی احتمالی چشم بررسی شوید. تکنیک به خصوصی که توسط جراح پلاستیک به شما توصیه می شود بسته به فاکتورهای زیادی مثل پوست اضافه و چربی در نواحی پلک، موقعیت ابروها و وضعیت عضلات اطراف چشم ها هستند.

 

چگونه جراح پلاستیک قادر است ظاهر پلک فوقانی را اصلاح نماید؟

برای جراحی پلک بالایی برش در چین طبیعی پلک بالایی قرار می گیرد و مخفی می ماند و از طریق این برش، پوست و چربی اضافی برداشته می شود. به دلیل اینکه برش در چین طبیعی پلک بالا قرار می گیرد پس از بهبودی نامحسوس است.

 

اصلاح ظاهر پلک تحتانی به چه شکل است؟

برای جراحی پلک تحتانی برش درناحیه دو میلیمتر زیر مژه ها داده میشود از طریق این برش پوست عضله و چربی اضافی برداشته می شود و یا ممکن است چربی زیر چشم مجددا شکل داده شود و پفالودگی و برجستگی زیرچشم برطرف شود. سایر تکنیک ها برای مسائل خاصی مثل شلی عضله ممکن است استفاده شود. همانند جراحی پلک فوقانی برش در خطوط طبیعی نامحسوس می باشد لیزر بعضی مواقع به همراه این روش برای صاف کردن پوست پلک تحتانی بکار می رود.

 

عوارض و ریسک های عمل کدامند؟

ریسک قابل توجه در جراحی زیبایی پلک خوشبختانه وجود ندارد. هر سال تعداد زیادی تحت عمل موفقیت آمیز جراحی پلک قرار می گیرند و حاصل کار رضایت بخش و بدون مشکلات عمده می باشد. هر عمل جراحی ریسک دارد اما همیشه می توان با اطلاعات بیشتری که به صورت حضوری توسط جراح به شما داده می شود، تصمیم آگاهانه گرفت.

بعضی از عوارض نامعمول شامل: هماتوم (تجمع خون زیر پوست که ممکن است نیاز به تخلیه باشد)، عفونت، واکنش به ماده بی حسی به دنبال جراحی، احساس خشکی و التهاب موقتی چشم که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد، کاهش موقتی حس پوست پلک و کاهش عملکرد پلک که بعضی اوقات ممکن است نیاز به جراحی مجدد برای اصلاح آن داشته باشد.

 

 

نحوه بیهوشی و طول جراحی به چه شکل خواهد بود؟

معمولا بی حسی موضعی به مراه داروهای آرام بخش به کار برده می شود. به هر حال بیهوشی عمومی بعضی موارد استفاده می شود. برای ایمنی بیشتر شما در حین عمل وضعیت قلب و فشار خون و نبض و میزان اکسیژن خون شما کنترل می شود.

پس از پایان جراحی در ریکاوری مجددا دید شما به علت استفاده از پماد چشمی ممکن است تار باشد. تورم در پلک ها به دنبال جراحی خواهید داشت. احتمالا چند ساعت پس از عمل می توانید به خانه بروید. در بعضی موارد خاص بیماران ممکن است یک شب در بیمارستان بستری بمانند.

 

حالت اولیه و دستورات بعد از جراحی چگونه می باشد؟

زمان بهبودی در افراد مختلف متفاوت است. عصر روز عمل باید کاملا استراحت نمائید و زیر سرتان بالا باشد. از کمپرس سرد روی پلک هایتان استفاده نمائید. هر 20 دقیقه به طور متناوب به مدت 48 ساعت (به جز هنگام خواب). به خاطر داشته باشد از آسپیرین و بعضی از داروهای ضد التهابی استفاده ننمائید. ابتدا ممکن است احساس کشیدگی اطراف چشم ها داشته باشید که با مسکن های خوراکی مانند استامینوفن کنترل می شود. در 48 ساعت اول پس از جراحی تورم و کبودی با درجات متفاوت وجود دارد. بعضی از بیماران تورم ضعیف تا چند هفته ممکن است باقی بماند، در حالی که در دیگران تورم ظرف یک هفته بر طرف می شود. کبودی ظرف یک تا دو هفته بر طرف می شود.

پس از 14 روز شما می توانید آرایش کنید.

بخیه ها پس از 4 - 5 روز کشیده می شوند. کمی تاری دید تا چند روز ممکن است ادامه یابد. چشم های شما به صورت گذرا (موقتی) ممکن است به نور حساس باشد و ممکن است اشک ریزش و یا خشکی چشم داشته باشید.

بعضی مواقع از قطره های چشم برای خارش و سوزش چشم استفاده می شود. برای محافظت از چشم در مقابل باد و اشعه خورشید لازم است چند هفته از عینک تیره استفاده نمائید.

 

چه زمانی به فعالیت های طبیعی بر گردید؟

از زور زدن، خم شدن زیاد و بلند کردن اجسام سنگین در 2 هفته اول پس از عمل اجتناب نمائید. در بسیاری موارد ظرف ده روز یا کمتر شما می توانید به فعالیتهای طبیعی برگردید. ممکن است در خواندن یا سایر کارهای از این قبیل در روزهای اولیه مشکل داشته باشید.

کنتاکت لنز تا دو هفته استفاده ننمائید.

 

نتایج جراحی پلک چگونه است؟

جراحی زیبایی پلک شما را شاداب و با نشاط نشان می دهد در حالی که روند ترمیم تدریجی است حداقل چندین هفته لازم است تا شما تصویر صحیحی از نتیجه جراحی پلک داشته باشید. برش جراحی ظرف چند ماه نامحسوس می شود.

 

نتایج چقدر دوام دارند؟

نتایج جراحی زیبایی پلک معمولا طولانی مدت می باشند. ولی ممکن است تحت تاثیر مسائل ارثی و یا فاکتورهای محیطی قرار بگیرند. برداشتن چربی پلک ها (که باعث پفالودگی و کیسه ای شدن هستند) دائمی می باشد و این وضعیت معمولا بازگشت ناپذیر است. پوست با سن دچار تغییر می شود. شلی پوست و چروک های ظریف دربعضی نواحی پلک برگشت پذیرند. بعضی اوفات کاهش توان عضله و افتادگی پوست پیشانی باعث افتادگی اضافی ابروها می شود که خود را به صورت عود مجدد و افتادگی پلک بالا جا میزند. در این صورت اصلاح آن از طریق جراحی لیفت پیشانی انجام می شود. حتی با وجود تغییرات افزایش سن غالبا بیماران از ظاهرشان تا سالها پس از جراحی راضی هستند. بعضی از بیماران سالها بعد نیاز به اصلاح مجدد دارند.

 

اقدامات قبل و بعد از عمل چیست؟

 • از ده روز قبل از عمل از داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام، مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه استفاده کنید. از 2 هفته قبل از عمل سیگار را قطع کنید و تا دو هفته بعد از عمل هم استفاده نکنید.
 • قبل از ورود به اتاق عمل حتما آرایش چهره خود را کاملا پاک نمایید.
 • بعد ازعمل به مدت سه روز از قطره های نفازولین چشمی و اشک مصنوعی استفاده نمایید.
 • آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت یک هفته مرتبا مصرف نمایید.
 • تا 48 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد صورت استفاده نمایید. بدین منظور می توانید چند تکه کوچک یخ را در کیسه فریزر ریخته در کیسه را بسته و آن را روی صورت خود قرار دهید (در هنگام خواب استفاده نشود).
 • درطی چند روز اول بعداز عمل کمتر دراز بکشید و هنگام دراز کشیدن نیز باید چند بالش زیر سر بگذارید تا یک شیب 30 درجه داشته باشد. این کار باعث می شود کبودی و تورم شما به حداقل برسد.
 • در عرض پنج روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کنید.

برای دیدن فیلم جراحی پلک دکتر وقردوست کلیک کنید.