مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

بالا کشیدن ابرو

علت جراحی ابرو و جایگاه بوتاکس؟

 

 

در خانم ها شکل نرمال ابرو به گونه ای است که دو ملیمتر بالاتر از برجستگی استخوان است و قوس آن به گونه ای است که از داخل روی استخوان شروع شده در ناحیه یک سوم خارجی به بالاترین سطح خود می رسد و مجددا به برجستگی باز می گردد.

با افزایش سن، علائم پیری در یک سوم فوقانی صورت که شامل پلک ها ، ابرو و پیشانی است زودتر از سایر قسمت های صورت پدیدار می شود. این علائم در یک سوم فوقانی صورت به شکل پیدایش چین و چروک پیشانی، افتادگی ابروها و افتادگی پلک ها است که بیشتر از جنبه زیبایی قابل توجه است اما در مواردی که افتادگی ابرو و پلک ها زیاد باشد می تواند میدان بینائی را نیز محدود نماید.

اعمال جراحی متعددی برای بالا بردن ابرو و پیشانی طراحی شده اند. البته با تزریق بوتوکس یا dysport می توان بدون جراحی و به طور موقت چین و چروک های پیشانی را برطرف کرد، ضمن اینکه این کار باعث بالارفتن گوشه های ابروها نیز می شود.

شروع اثر بوتاکس از دو روز تا یک هفته شروع می شود و تا حدود 6 ماه باقی خواهد ماند. در موارد معدودی عارضه افتادگی پلک می دهد که بدون هیچ درمانی در طول 2 هفته بهبود پیدا می کند.

 

روش های جراحی و روش اندوسکپیک چیست؟

1) روش برش کامل پوست سر

همانطور که در شکل می بینید در این روش برش ما از ناحیه گیجگاهی یک طرف شروع شده و حدودا 4 سانتیمتر عقب تر از رویش مو و به موازات آن امتداد می یابد تا به ناحیه گیجگاهی طرف مقابل برسد. عمق این برش تا روی استخوان جمجمه خواهد بود و از زیر پوست پیشانی تا ناحیه ابروها را از جمجمه جدا می کنیم و آن را کشیده و اضافه آن را در محل برش اولیه چیده و محل برش را می دوزیم.

مزیت این روش:

تمامی محل برش و همچنین بخیه ها داخل پوست سر و لابلای موهای سر است لذا جای برش قابل رویت نیست.

عیوب این روش:

 • نسبت به سایر روش ها عمل نسبتا بزرگی است.
 • باعث طولانی شدن پیشانی می شود چرا که خط رویش موها به طرف عقب تر کشیده می شود.
 • بی حسی پوست سر تا مدتی باقی می ماند.

 

 

2) محل برش درست روی خط رویش موهای پیشانی

تکنیک:

مثل تکنیک قبلی است با این تفاوت که خط برش درست روی خط رویش موهای پیشانی است.

مزایا:

 • باعث طولانی شدن پیشانی نمی شود.
 • تاثیر آن در بالارفتن ابرو و کم شدن چین و چروک ها بیشتر از روش قبلی است.

عیوب:

 • خط برش ممکن است تا حدی قابل رویت باشد (به ویژه در کسانی که عادت دارند موهایشان رابه سمت بالا و عقب شانه نمایند).
 • بی حسی پوست سر ممکن است تا مدتی باقی بماند.

 

 

3) خط برش داخل پیشانی:

این روش برای کسانی که چین و چروک های ناحیه پیشانی بسیار عمیق داشته باشند و یا وضعیت ابروهای آنان غیر قرینه باشد و یا جای زخم قدیمی روی پوست پیشانی داشته باشند استفاده می شود.

عیوب:

ایراد این روش این است که محل برش ممکن است قابل رویت باشد.

 

4) بالا بردن ابرو به روش مستقیم

خط برش حالت بیضوی (الیپتویید) درست روی لبه فوقانی ابرو داده می شود و قسمتی از پوست بسته به نیاز برای بالا بردن برداشته می شود و لبه ها به هم دوخته می شود. این امر باعث بالاتر رفتن ابرو می شود.

مزایا:

 • به هر میزان که بخواهیم می توانیم ابرو را بالا ببریم.
 • شکل ابرو را به دلخواه می توان تغییر داد.
 • افتادگی پلک های فوقانی را کمی برطرف می کند.
 • عمل نسبتا کوچکی است.

عیوب:

ایراد این روش این است که ممکن است بعد از عمل، محل برش که روی لبه فوقانی ابرو واقع می شود و می تواند قابل رویت باشد که البته اگر این چنین شد خانم ها می توانند با استفاده از لوازم آرایشی آن را بپوشانند. عیب دیگر احتمال عود افتادگی است.

 

5) کشیدن گوشه های چشم از ناحیه گیجگاهی

این تکنیک برای کشیدن گوشه چشم ها روش مناسبی است. خط برش در ناحیه گیجگاهی، چند سانتیمتر عقب تر از خط رویش موها داده می شود. پوست و بافت زیرپوستی را از زیر تا ناحیه انتهایی سمت خارجی ابرو آزاد می کنیم، آن را به سمت بالا و خارج کشیده و اضافه آن را می چینیم و محل برش را می دوزیم. در این روش جای برش در داخل موها پنهان می شود و قابل رویت نیست. اشکال این روش آن است که فقط یک سوم خارجی ابرو را بالا می کشد.

 

6) تکنیک آندوسکوپی

جدیدترین تکنیک بالا بردن ابروها و از بین بردن چین های پیشانی و خطوط اخم استفاده از آندوسکوپ می باشد، در این روش با برش های کوچک و بدون عوارض روش باز است. البته تعداد جراحانی که با این روش آشنا باشند بسیار معدود هستند. اکنون این روش تقریبا جایگزین روش های باز شده است.

 

نکاتی که بیمار باید قبل و بعد از عمل بداند؟

 • از 2 هفته قبل از عمل سیگار نکشید و تا 2هفته بعد از عمل هم سیگار نکشید.
 • چنانچه قبلا عملی روی پلک یا ابروی خود انجام داده اید جراح را آگاه کنید.
 • با تزریق بوتاکس یا dysport بدون جراحی، قسمت های خارجی ابرو به طور موقت بالا کشیده می شوند و تا 6 هفته بعد نمی توان جراحی کرد.
 • آنتی بیوتیک تجویزی را تا 1 هفته بعد از عمل استفاده نمایید.
 • تا 48 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • از 10 روز قبل و تا ده روز بعد از داروی اسپرین و ایندومتاسین و ... استفاده نکنید. برای درد از استامینوفن استفاده کنید.
 • بخیه ها تا 1 هفته بعد از عمل کشیده خواهند شد.