مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

گرفتگی بینی و دلایل آن

گرفتگی بینی از علائمی است که بسیار شایع است. فردی که دچار این حالت می‌‌شود حس می‌کند بینی او گرفته است و به سختی می‌تواند هوا را از بینی خود عبور دهد. انسداد و گرفتگی بینی در این حالت یا به طور کامل است و یا به طور نسبی. همچنین یا هر دوطرف بینی دچار گرفتگی می‌شود و یا یک بینی بسته و دیگری باز است. در این حالت بعد از چند ساعت آن سمت بینی که بسته بود باز و سمت دیگر بسته می‌شود و این سیکل تکرار می‌شود. بسیار دیده شده است افراد به همین دلیل به درمانگاه مراجعه می‌کنند اما باید بدانند که این حالت بیماری نیست و سیکل طبیعی و فیزیولوژیک بینی است و جای نگرانی ندارد.

 

 گرفتگی بینی و دلایل آن

 

در یک فرد نرمال به طور طبیعی هر 1 تا 4 ساعت یکی از سوراخ‌های بینی بسته می‌شود و دیگری باز می‌شود و سوراخی که بسته بود بازتر خواهد شد. در این حالت برخی از افراد اقدام به نفس کشیدن از بینی با قدرت زیاد و سریع می‌کنند و نمی‌توانند این کار را خوب انجام دهند زیرا کار بینی این است که هوا را آرام از شاخک‌های داخل بینی هدایت کند. هوا برای اینکه بتواند به حنجره و ریه برسد با عبور از این شاخک‌ها گرم و مرطوب می‌شود. زیرا فرض کنید که دمای هوا 5 درجه زیر صفر باشد. اگر هوا با همین دما وارد ریه و حنجره شود منجر به سینه پهلو و ذات‌الریه و یا مشکلات دیگر خواهد شد. اما وقتی هوا با یک مقاومت در بینی مواجه می‌شود که باعث می‌شود کمی گرم و مرطوب شود و به این ترتیب مشکلی برای سلامت ریه و حنجره به وجود نیاید.

علاوه بر همه اینها یکی دیگر از وظایف بینی این است که ذرات معلق موجود در هوا را بگیرد. برخی از این ذرات و همچنین میکروب‌ها به دلیل مرطوب بودن مخاط بینی هنگام عبور از بینی به آن‌ها می‌چسبند. مشاهده می‌کنید که بینی مانند یک وسیله دفاعی عمل می‌کند و از ورود میکروب‌ها و ذرات به ریه جلوگیری خواهد کرد.

از دیگر وظایف بدن که همگی به خوبی با آن آشنا هستیم عمل بویایی است. وقتی مولکول‌های ماده بودار به مخاط بویایی می‌رسد فرد بو را حس می‌کند.

 

عوامل ایجاد کننده گرفتگی بینی:

آلرژی و حساسیت بینی مهم‌ترین عامل گرفتگی بینی است و هر فردی در هر سنی ممکن است با آن مواجه شود. افراد بیشتر در فصل‌های سرد سال دچار این حالت می‌شوند. علاوه بر گرفتگی ممکن است علائم دیگری مانند عطسه، خارش بینی و ترشح مایع زلال از بینی هم ممکن است در فرد دیده شود.

انحراف دیواره بین دو حفره بینی یا انحراف سپتوم بینی نیز یکی دیگر از عوامل گرفتگی بینی است. استخوان‌ها و غضروف‌های داخل بینی ممکن است طوری رشد پیدا کنند که صاف نباشند و در نتیجه باعث گرفتگی بینی شوند.

تروما یا ضربات وارده به بینی نیز یکی از عوامل دیگر است. فرد ممکن است در کودکی تا بزرگسالی ضربه‌ای به بینی‌اش وارد شود و این ضربه باعث فشار آمدن به یک سمت بینی و در نتیجه انحراف بینی شود.

تومورها و توده‌های فضاگیر در بینی از هر نوعی که باشند ممکن است مانع عبور هوا و در نتیجه گرفتگی بینی شوند.

از آنجایی که لوزه سوم در انتهای بینی وجود دارد کودکانی که لوزه سوم آن‌ها بزرگ است با مشکل عبور هوا از بینی مواجه می‌شوند.

دلایل دیگر هم وجود دارند که کمتر شایع هستند. به طور مثال هماتوم یا آبسه بینی که به تجمع خون در داخل دیواره بینی گفته می‌شود هم یکی دیگر از دلایل است.

 

علایم گرفتگی بینی:

مهم‌ترین و اصلی‌ترین نشانه گرفتگی بینی عدم عبور هواست. ترشح از بینی هم ممکن است وجود داشته باشد. مانند هنگامی که مخاط بینی به دلیل آلرژی متورم شده و باعث ترشح آبکی از بینی می‌شود. در صورتی که تومور بدخیم در بینی باشد علاوه بر اینکه بینی دچار گرفتگی می‌شود ترشح خون آلود هم ممکن است مشاهده شود.

همچنین گاهی ممکن ایت یک جسم خارجی در بینی باعث گرفتگی آن شود. این جسم می‌تواند به طور مثال دانه حبوبات یا قطعه‌ای از مداد پاک کن باشد.

گرفتگی بینی ممکن است بر اثر تومور خوش خیم نیز ایجاد شود. این نوع از تومور که آنژیوفیبروم نام دارد ممکن است باعث خونریزی ترشح زلال یا چرکی و خون آلود و خونریزی از بینی، تورم بینی، تورم صورت و بد فرم شدن صورت شود.

افرادی که دارای پولیپ و یا توده خوش خیم در داخل بینی خود هستند ممکن است در اثر کم توجهی به درمان آن این توده بزرگتر شده و باعث پهن شدن ظاهر بینی شود.

زمان انتشار: چهارشنبه 22 دي 1395 (2 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۱۳۸