مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

بزرگ شدن سینه در مردان و درمان آن ( ژنیکوماستی )

بزرگ شدن سینه در مردان :

بزرگ شدن سینه در مردان که در اصطلاح پزشکی به آن ژنیکوماستی گفته می شود موضوعی است که امروزه به یک مشکل رایج و پر اهمیت در آقایان تبدیل شده که یک عامل ناخوشایند و بد منظر است و باعث بهم ریخته شدن اندام آقایان می شود. ژنیکوماستی عارضه ای است در مردان که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است، گاهی فقط یکی از پستان ها بزرگ شده و یا گاهی هر دو پستان به میزان یکسان یا متفاوت بزرگ می شوند.

این اختلال در نوزادان 90 درصد، در نوجوانان 65-60 درصد و در میانسالان به 65-50 می رسد که در هر کدام شرایط متفاوت می باشد. گاهی اوقات این عارضه خود به خود از بین می رود و نیازی به درمان آن نیست ولی گاهی نیز باید به فکر درمان بود.

 

بزرگ شدن سینه در مردان

علت بزرگ شدن سینه در مردان چیست؟

این اتفاق به دو دلیل به وجود می آید :

  1. تجمع چربی در ناحیه سینه :

برخی از آقایان در قفسه سینه خود چربی زیادی دارند که باعث بزرگ به نظر رسیدن سینه ها می شود. به این حالت ژنیکوماستی کاذب گفته می شود. پرخوری و چاقی باعث انباشته شدن چربی در این ناحیه می شود. چنانچه این بزرگ شدن با درد همراه نباشد تا حدودی می توان گفت که جایی برای نگرانی نیست و فرد می تواند با ورزش کردن از شر چربی های موجود در این ناحیه خلاص شود. توجه کردن به نوع ورزش های مربوطه امری مهم است. همچنین تغذیه ی صحیح و خوردن غذاهای کم کالری نیز برای بهبود روند این کار تأثیر زیادی دارد.

  1. برهم خوردن تعادل هورمونی :

آقایان در بدن خود هورمونی به نام تستوسرون دارند که مسئول به وجود آمدن صفات ثانویه ی جنسی در آنهاست. از طرف دیگر همه آقایان در غده فوق کلیوی شان مقدار اندکی از هورمون زنانه یا استروژن هم دارند که هنگام بلوغ تعادل میان این دو هورمون به هم می خورد (دلیل آن می تواند کاهش تستوسترون و افزایش استروژن در فرد باشد) و باعث بزرگ شدن سینه در آقایان می شد.

برخی بیماری ها نیز در بروز ژنیکوماستی تأثیر دارند که شامل : بیماری مزمن کبدی، نارسایی کلیه و دیالیز، مصرف ماری جوانا (یا حشیش)، درمان هورمونی سرطان پروستات، پرتو درمانی برای تومورهای بیضه، عوارض جانبی برخی از داروها (مانند کتوکونازول، اسپیرونولاکتون، مترونیدازول، سایمتیدین)، کمبود هورمون مردانه تستوسترون و اختلال در کار کرد تیروئید می شود.

 

ژنیکوماستی

علائم بروز ژنیکوماستی :

  • داشتن درد در این ناحیه
  • زخم پوستی روی پستان
  • احساس توده یسفت یا سخت در پستان
  • حساسیت نسبت به لمس پستان ها
  • ورم کردن و یا بزرگ شدن بافت سینه
  • ترشح خونی یا ترشح تیره از نوک پستان

در افراد چاق بروز این عارضه امری طبیعی است چرا که این نقطه از بدن نیز مانند سایر نقاط مستعد ذخیره چربی است اما در صورت بروز علائم بالا بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و جویای دلیل آن باشید.

 

بزرگ شدن سینه در مردان

درمان ژنیکوماستی :

همانطور که اشاره کردیم یکی از روش های درمان ژنیکوماستی در صورتی که این عارضه ناشی از تجمع چربی در این ناحیه باشد داشتن یک برنامه ورزشی مرتب است که کل عضلات بدن را درگیر کند و همچنین بدیهی است که اگر تغذیه سالمی نداشته باشید و از غذاهای پر کالری استفاده کنید نمی توانید از شر چربی های زائد در این ناحیه خلاصی پیدا کنید.

در صورتی که این عارضه دلایل دیگری داشته باشد برای درمان این عارضه اصولاً داروها به جز در مواردی معدود تاثیر چندانی ندارند و به دلیل آثار جانبی نامطلوب از گزینه های درمانی حذف می شوند و استفاده خودسرانه از داروها برای درمان این امر بسیار خطرناک است. در حال حاضر بهترین روش برای درمان بزرگی سینه در آقایان روش ترکیبی لیپولیزر و ساکشن همراه با تخلیه بافت غددی از طریق برشی محدود است. در موارد شدید بیماری، ماموپلاستی کاهشی ( جراحی کوچک کردن سینه ) مورد استفاده قرار می گیرد.

لینک های مرتبط :
بزرگ کردن سینه | پروتز سینه | هزینه پروتز سینه | لیفت سینه | نمونه کار کوچک کردن سینه

زمان انتشار: دوشنبه 12 آذر 1397 (6 ماه قبل)
تعداد بازدید: ۲۵۱