مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

پیشگیری از ورم و کبودی جراحی بینی

گرچه در حال حاضر با تکنیک‌های جدید کبودی و تورم بعد از عمل کاهش یافته است اما در موارد کمی ممکن است فرد دچار ورم و کبودی جراحی بینی بعد از عمل شود. در این مقاله برای جلوگیری از ورم و کبودی جراحی بینی به نکات اشاره خواهیم کرد که با رعایت آن‌ها ورم و کبودی کمتری در صورت شما ایجاد خواهد شد و این کبودی‌ها زودتر از بین می‌روند.

 

پیشگیری از ورم و کبودی جراحی بینی

 

پیش از عمل جراحی زیبایی بینی باید حتما شکم خالی باشید و 6 ساعت پیش از آن نباید چیزی بخورید. چرا که در صورت شکم پر بودن بعد از عمل ممکن است به خاطر وجود مواد بیهوشی در بدن فرد دچار استفراغ شده و فشار ناشی از استفراغ در فرد ایجاد ورم، سردرد و کبودی کند. فقط باید حواستان باشد که بعد از عمل هر گونه آب خونابه و خلط را قورت نداده و آن را بیرون بدهید.

بعد از 12 تا 24 ساعت پس از عمل جراحی برای پیشگیری از کبودی و ورم بر روی گونه‌های خود کیسه یخ و یا عینک ژله‌ای قرار دهید. برای اینکه چسب‌ها خیس نشوند بر روی آن‌ها دستمال قرار دهید.

بعد از به هوش آمدن تا 6 ساعت از خوردن همه چیز حتی آب بپرهیزید. بعد از آن و مخصوصا در روز اول فقط از مایعات و بخصوص آبمیوه‌های طبیعی استفاده کنید. طبیعی بودن آبمیوه بسیار مهم است و از نوشیدن نکتار و شربت بپرهیزید. آب کرفس در این مدت بهترین گزینه است. تا 72 ساعت بعد از عمل آب کرفس بنوشید و بعد از آن آب هویج، آب خیار، آب گرمک و آب آناناس بنوشید. از آنجایی که آب هندوانه ممکن است بر روی بویایی شما تأثیر بگذارد بهتر است بعد از عمل از نوشیدن آن صرف نظر کنید.

از مصرف غذاهای سفت و خشک و همچنین غذاهایی که دارای ادویه هستند تا چند روز بعد از عمل خودداری کنید. حواستان به هر گونه فشاری بر روی صورتتان باشد. بعد از چند روز می‌توانید از غذاهای نرم‌ و معمولی استفاده کنید. بهترین گزینه‌ها غذاهایی مانند سوپ انواع سبزیجات (شلغم، کدو، جعفری، قارچ، کلم پیچ)، غذاهای سالم، گوشت و آبمیوه است. در این مدت از جویدن آدامس خودداری کنید. عسل، ماهی، بوقلمون و قرص امگا-۳ تورم را کاهش می‌دهند بنابراین حتما این مواد را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید.

تا یکی 2 هفته بعد از عمل از خوردن بستنی، برنج، نمک، نشاسته و ادویه‌های بودار بپرهیزید و تا 2 هفته بعد از عمل از قرار گرفتن در معرض بوهای شدید از قبیل عطرها و بوی سرخ کردنی اجتناب کنید.

استفاده از فلفل تا 1 ماه بعد از عمل ممنوع است و از انجام فعالیت‌هایی که باعث افزایش ضربان قلب شما می‌شوند پرهیز کنید. فعالیت‌هایی از قبیل دویدن و ...

اگر بعد از عمل لب‌هایتان خشک می‌شود از گلیسیرین استفاده کنید. و چنانچه سرفه دارید از بخور آب استفاده کنید.

در جراحی بینی با تکنیک‌های جدید دیگر مش یا پانسمان داخل بینی استفاده نمی‌شود و در موارد کمی از یک گاز وازلینه کوچک استفاده می‌شود و در ٨ تا ١٢ ساعت بعد از عمل کشیده می‌شود و در مواردی که انحراف شدید سپتوم داشتیم و از اسپلینت داخل بینی استفاده شده همراه اسپلینت خارجی در هفته اول برداشته می‌شود.

در طول این مدت استراحت کنید. به این صورت که باید حرکات سر خود را محدود کنید. حرکات سر باید به اطراف و بالا و پایین باشد. مهم‌ترین اقدام برای بهبود ورم و پیشگیری از عود ورم همین موضوع است. اگر بینی در ماه‌های اول تورم شدید داشته باشد ممکن است تغییر شکل بدهد. مانند تخته‌ای که آب بگیرد و بعد از خشک شدن ناصاف شود.

روزهای قبل از برداشتن قالب از روی بینی در صورتی که تمایل به حمام داشتید سر را به عقب بگیرید و از شخصی بخواهید تا موهایتان را بشوید. دقت کنید که نباید پانسمان شما به هیچ عنوان خیس شود. در روزی که قرار است قالب در مطب توسط پزشک برداشته شود به صورت کامل حمام کنید و سر و صورت خود را بشویید. فقط باید دقت کنید زمان حمام کردنتان باید کوتاه باشد. بعد از اینکه قالب از روی بینی برداشته شد به علت اینکه بینی هنوز ورم دارد ممکن است تا مدتی برای نامانوس باشد و باعث هیجان و یا اضطراب در او شود. فراموش نکنید که این حالت موقت بوده و برطرف می‌شود.

زمان انتشار: شنبه 11 دي 1395 (2 سال قبل)
تعداد بازدید: ۴۶۷۸