مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

بازسازی سینه با پروتز بعد از برداشتن سینه

ماستکتومی چیست؟

ماستکتومی نوعی جراحی سینه است که در آن کل بافت سینه از جمله پوست و نوک پستان برداشته می شود. از این روش برای درمان  سرطان پستان از نوع غیر مهاجم و یا برای برخی از تومورها استفاده می شود.

ماستکتومی دارای روش­ های مختلفی است از جمله: ماستکتومی ساده یا کامل، ماستکتومی رادیکال، ماستکتومی رادیکال اصلاح شده، ماستکتومی پارشیال یا قطعه­ ای، ماستکتومی با حفظ پوست، ماستکتومی با حفظ نوک سینه.

 

ماستکتومی ساده

انواع ماستکتومی :

ماستکتومی ساده :

در ماستکتومی ساده کل بافت سرطانی سینه از جمله: نوک سینه، هاله رنگی اطراف نوک سینه و بیشتر پوست سینه برداشته می شود. در ماستکتومی ساده عضلات جداره قفسه سینه که در زیر پستان قرار دارند و بافت لنفاوی موجود در زیر بغل و منطقه شانه برداشته نمی شود.

ماستکتومی رادیکال :

این روش وسیع ترین نوع ماستکتومی است که در آن تمام بافت سینه از جمله: نوک سینه، هاله اطراف آن، پوست سینه، سطح I و II و III غدد لنفاوی زیر بازو و ماهیچه های زیر سینه نیز برداشته می شود.
در اینجا باید ذکر کنیم که برداشتن غدد لنفای زیر بغل در سه سطح انجام می شود :

  • سطح یک: ضعیف ترین حالت درگیری غدد لنفاوی می باشد. در این شرایط، غدد لنفاوی از نزدیکی سیاهرگ زیر بغل تا عضله ی لاتیسموس دورسی برداشته خواهد شد.
  • سطح دو: در این سطح غدد لنفاوی در عمق عضله پکتورال نیز درگیر شده است.
  • سطح سه: چنانچه در زمان نمونه برداری غده لنفاوی نگهبان، نتیجه مشاهده شده حاکی از این باشد که سلول های بدخیم غدد لنفاوی را درگیر کرده اند، غدد لنفاوی زیر بغل به طور کامل برداشته خواهد شد.

اگر به طور همزمان بعد از ماستکتومی رادیکال، عمل بازسازی سینه انجام نشود، بیمار پس از 20 تا 30 روز به طور کامل بهبود خواهد یافت. البته این روزها، از این روش به ندرت استفاده می ­شود زیرا با وجود روش­ های درمانی کمکی، دیگر نیازی به انجام آن این روش نیست.

 

ماستکتومی

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده :

در این روش تمام بافت سینه از جمله: نوک پستان، هاله اطراف نوک پستان، پوست و سطح I و II غده های لنفاوی زیر بغل (در بسیاری از موارد، سرطان سینه به غدد لنفاوی و یا سایر قسمت های بدن متاستاز می دهد) برداشته می شوند اما عضلات دیواره قفسه سینه دست نخورده باقی می مانند و بنابراین اختلال در عملکرد دست، کمتر از روش ماستکتومی ساده خواهد بود.

ماستکتومی پارشیال یا قطعه ­ای :

در مرحله یک و دو سرطان سینه با برداشتن غدد لنفاوی آگزیلاری و در ادامه با شیمی درمانی و پرتو درمانی می توان سرطان را کنترل نمود. در این روش، قسمتی از بافت پستان که دچار ضایعه است به همراه مقدار کمی بافت سالم اطراف آن، برداشته می ­شود و تلاش می­ شود که شکل کلی اندام حفظ شود.
هم­چنین از برداشتن تمام غدد لنفاوی زیربغل خودداری می­ شود و معمولاً تنها 1 تا 3 غده لنفاوی را که به محل توده نزدیک­ترند، برمی ­دارند. در این نوع عمل لازم است تا بیمار به مدت 15 تا 20 روز محدودیت حرکتی در ناحیه بازو داشته باشد.

ماستکتومی با حفظ پوست :

در این روش بافت سینه، نوک سینه و هاله اطراف آن برداشته می شود، اما پوست سینه حفظ می گردد. این روش بسیار مشابه روش رادیکال است و عمدتاً بعد از ماستکتومی و به منظور ترمیم سینه مورد استفاده قرار می گیرد.
این روش مناسب تومورهای بزرگ و تومورهایی که در نزدیکی سطح پوست هستند، نمی باشد. اگر بعد از ماستکتومی با حفظ پوست، عمل بازسازی انجام شود نتیجه حاصل از عمل با زیبایی قابل قبولی همراه خواهد بود.

 

برداشتن سینه

ماستکتومی با حفظ نوک سینه :

به این روش ماستکتومی زیر جلدی نیز گفته می شود. این شیوه مشابه روش قبلی است با این تفاوت که، در این روش، پوست نوک سینه و هاله اطراف آن حفظ می شود. بافت های اطراف و زیر نوک سینه، با دقت توسط جراح برداشته و جهت بررسی های بیشتر برای پاتولوژیست فرستاده می شوند. در صورتی که سلول سرطانی در اطراف نوک سینه یافت نشود، این قسمت ها نیز برداشته نخواهند شد.

عمل بازسازی سینه بعد از ماستکتومی :

بعد از ماستکتومی و برداشت کامل غده پستانی به دو روش می توان سینه را بازسازی کرد :

1- پروتز سینه در محل مستکتومی :

در پروتز سینه یک نوع جایگزینی موقت در محل بازسازی سینه به نام Tissue expander گنجانده می شوند. Tissue expanderها در دو فرم گرد و یا بیضی شکل هستند. همچنین دارای یک Valve هستند که می تواند در خود Tissue expander گنجانده شوند و یا در خارج از آن در زیر پوست قرار داده شوند که ازطریق یک لوله ظریف به آن متصل می شود. در واقع نرمال سلین را از طریق این Valve وارد Tissue expander می کنند تا به حجم مورد نظر که با اندازه سینه مقابل تطابق داشته باشد برسد.
یعنی بافت ناحیه ای که باید بازسازی شود وسعت پیدا کند تا بتواند پروتز را در داخل خود جای دهد و بعد در یک عمل جراحی جداگانه Tissue expander برداشته شده و پروتزسیلیکنی دائمی بجایش گنجانده می شود.
پروتزهای سیلیکنی می توانند صاف یا زبر باشند همچنین می توانند به شکل آناتومیکال و یا گرد باشند. این پروتزها می توانند با High profile و یا Low profile باشند.

پروتز سینه

2- بازسازی سینه بعد از ماستکتومی با تزریق چربی :

بعد از مستکتومی می توان با برداشت چربی از نقاط مختلف بدن خود بیمار و آماده سازی آن وسپس تزریق آن به زیر پوست محل ماستکتومی، به حجم مورد نظر که با اندازه سینه مقابل مطابقت داشته باشد رسید.
در این روش علاوه بر اینکه سینه بیمار به یک فرم بسیار طبیعی می رسد، همچنین باعث رضایت کامل بیمار نیز می شود چرا که بیمار احساس وجود یک جسم خارجی را در بدن خود نخواهد داشت و همچنین عوارض پروتز سیلیکنی را ندارد.
در مورد بازسازی سینه با
تزریق چربی باید خاطر نشان کرد که فاصله هر تزریق چربی با تزریق بعدی حداقل 2 الی 3 ماه زمان نیاز دارد.

 

بزرگ کردن سینه

مراقبت های قبل و بعد از ماستکتومی :

قبل از عمل یکسری آزمایشات روتین انجام می شود سپس پزشک داروها، بیماری ها و سابقه مصرف الکل و دخانیات و همچنین آخرین تاریخ مصرف هورمون بیمار را بررسی می کند. زیرا معمولاً بهتر است 2 الی 4 هفته قبل و بعد از جراحی از تزریق هورمون خودداری شود. همچنین حداقل یک هفته قبل از عمل مصرف دخانیات  باید متوقف شود.

بعد از عمل تا زمانی که حالت تهوع دارید چیزی نخورید و زیر سر خود بالش قرار ندهید چرا که باعث سر درد می شود، همچنین سر شما نباید زیاد از تنه بلند تر باشد.
در روزهای ابتدایی به علت بالا بودن دوز داروهای بیهوشی و مسکن در خون، میزان سرگیجه، درد معده و کم کاری روده ها طبیعی است، سعی کنید تا زمانی که روده های شما به فعالیت سابق برنگشته اند از خوردن غذاهای جامد خودداری کنید، یا بسیار خوب بجوید و همراه با مایعات فراوان بخورید.

در هفته های اولیه از زیاد بلند کردن دستان خود بپرهیزید تا بافت سینه کشیده نشود. همچنین برای شستن یا شانه کردن سر از بقیه کمک بگیرید یا به جای بلند کردن دستها، سر را پایین بیاورید. در هفته های اول بجای پوشیدن تیشرت، از پیراهن های دکمه دار یا زیپ دار استفاده کنید تا مجبور به تعویض لباس از بالای سر نباشید.

گاهی لازم هست روی بخیه ها را چرب کنید برای این کار می توانید از ویتامین آ.د استفاده کنید. همینطور ویتامین E در بهبود زخم ها مؤثر است. تا 2 ماه از بلند کردن اجسام سنگین و انجام کارهای سنگین دوری کنید.

فرم سینه تا ماه ها بعد از جراحی دائما در حال تغییر است. ورم و کوفتگی هر روز بهتر خواهد شد اما محض احتیاط دو ماه اول از کش یا گن مخصوص استفاده کنید اما آن را خیلی شل یا خیلی سفت نبندید. بعد از برداشتن بخیه ها برای از بین بردن برآمدگی ها و همچنین جای اسکار زخم می توانید از پماد کنتراکتوبکس استفاده کنید.

لینک های مرتبط :
کوچک کردن سینه | بزرگ کردن سینه | جراحی زیبایی سینه | بالا کشیدن سینه

زمان انتشار: دوشنبه 14 آبان 1397 (11 ماه قبل)
تعداد بازدید: ۵۷۷