مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

شستشوی بینی بعد از عمل جراحی بینی

جراحی بینی دارای انواع مختلفی است که برخی از آن‌ها برای زیبایی ظاهر بینی  و برخی دیگر برای مشکلات داخل بینی که ممکن است تنفس را دچار مشکل کند انجام می‌شود، مانند پولیپ بینی، انحراف تیغه بینی، شکستگی بینی و ... در برخی از موارد نیز فرد هر دو جراحی را با هم انجام می‌دهد. یعنی علاوه بر اینکه مشکلات موجود در بینی را برطرف می‌کند، جراحی زیبایی بینی را نیز همزمان انجام می‌دهد. مدت زمان این عمل بیشتر خواهد بود و برای متخصص زیبایی خسته کننده‌تر خواهد بود و ممکن است عوارضش هم بیشتر باشد.

 

شستشوی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

 

عمل جراحی بینی نیز مانند هر عمل دیگری نیاز به مراقبت‌های بعد از عمل دارد و فرد باید نکاتی را بعد از جراحی رعایت کند تا نتیجه به دست آمده از عمل مطلوب‌تر بوده و عوارض آن نیز کاهش پیدا کند.

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی فرد نمی‌تواند حرکات سنگین انجام دهد و حداقل 1 هفته بعد از عمل باید به صورت طاق باز بخوابد و سر در بالاتر از بدن قرار بگیرد. به این ترتیب فرد بعد از جراحی کمتر دچار خونریزی خواهد شد.

در گذشته معمولا بعد از جراحی بینی پزشکان در سوراخ‌های بینی تامپون بینی قرار می‌دهند. اما در حال حاضر بر خلاف گذشته در موارد كمی از تامپون بينی استفاده می‌شود تامپون شبیه به گاز استریل آغشته به پماد است و باعث می‌شود علاوه بر اینکه حالت بینی حفظ شود جلوی خونریزی آن نیز گرفته شود و همچنین از انسداد سوارخ‌های بینی نیز جلوگیری می‌کند. به دلیل اینکه بعد از عمل جراحی بینی زخم‌های ناشی از برش‌های بینی تازه می‌باشند امکان خونریزی و لخته شدن بینی وجود دارد. علاوه بر این بینی به طور طبیعی مخاطی دارد که از سمت سینوس‌ها ممکن است به داخل بینی بیایند. اگر این مخاط و لخته‌ها در بینی تجمع کنند و خارج نشوند ممکن است باعث انسداد بینی و در نتیجه مشکلات تنفسی و حتی در برخی از وارد منجر به ایجاد پولیپ در داخل بینی شوند.

برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد باید داخل بینی شستشو داده شود. اما باید در شستشوی بینی بعد از عمل جراحی بینی دقت لازم به خرج داده شود و فرد باید بداند که چه زمانی این کار را انجام دهد.

نحوه صحیح شستشوی بینی بعد از عمل جراحی بینی به صورت زیر است:

در طول 1 هفته بعد از عمل هر 2 تا 4 ساعت یک بار داخل بینی باید با سرم‌های نمکی که نام دیگر آن نرمال سالین است و مخصوص شستشوی بینی است شستشو داده شود. برای این کار از سرنگ‌های 5 سی سی استفاده کنید. سوزن سرنگ را بردارید و از آن استفاده کنید. بعد از گذشت هفته اول بعد از عمل، به مدت 2 هفته هر 8 تا 12 ساعت یک بار این کار را به همین صورت انجام دهید. همچنین روزهای اول بعد از عمل روزی 2 بار یا هر 12 ساعت یک بار از پماد جنتامایسین برای جلوی بینی استفاده شود و هر 12 ساعت به مدت 3 روز از قطره نفازولین استفاده کنید.

با رعایت نکات بالا علاوه بر اینکه جلوی لخته شدن خون و مخاط و انسداد بینی گرفته می‌شود فرد سریع‌تر بهبود پیدا خواهد کرد.

زمان انتشار: شنبه 16 بهمن 1395 (2 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۸۶۶