مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

رینوپلاستی ثانویه یا عمل جراحی ترمیمی بینی

رينوپلاستي ثانويه یا عمل جراحی ترمیمی بینی

 

عمل جراحی ترمیمی بینی یا رینوپلاستی ثانویه چیست؟

یکی از مشکل‎ترین جراحی‎های پلاستیک، رینوپلاستی (رینو یعنی بینی و پلاستی یعنی اصلاح یا زیبا کردن) است. با توجه به این که بینی دارای ساختاری پیچیده و سه بعدی است، آن چه پس از جراحی زیبایی بینی حاصل می‎شود ، به بهبود و التیام اسکار بعد از عمل وابسته است. این دلایل موجب می‎شود بسیاری پس از انجام نخستین عمل زیبایی بر روی بینی خود، به نتیجه دلخواه دست نیابند.

از سویی دیگر، امکانات امروزی هم چون دنیای مجازی موجب شده است تا آگاهی متقاضیان این جراحی بیش از پیش شده و از پزشک جراح توقع بالایی داشته باشند. این آگاهی کار جراحان را نیز سخت کرده است. شاید تعجب کنید اما هشت تا پانزده درصد بیماران رینوپلاستی پس از انجام نخستین جراحی، به دلیل نارضایتی از نتیجه یا بروز برخی مشکلات متقاضی جراحی مجدد هستند. عمل ترمیم بینی همان جراحی بینی ثانویه یا رینوپلاستی ثانویه است. این عمل برای بازسازی و ترمیم بینی که یک بار عمل شده اما بیمار از ظاهر یا عملکرد بینی ناراضی است، انجام می‎شود. افرادی که از مشکلات تنفسی رنج می‎برند و یا از فرم بینی خود ناراضی هستند، اغلب اقدام به انجام عمل زیبایی می‎کنند. اما از آن جایی که این عمل جزء سخت‎ترین جراحی‌های پلاستیک است، ممکن است نتیجه عمل برای بیمار خوشایند نباشد و در حقیقت این افراد به نتیجه دلخواه نرسند و پس از  یک عمل جراحی ناموفق، در نهایت تصمیم به انجام جراحی ترمیمی بینی می‎گیرند. همان طور که گفتیم جراحی بینی یکی از دشوارترین انواع جراحی پلاستیک است، پس به همین دلیل نیاز زیادی به انجام عمل‌های جراحی ثانویه دارد. مهم است بدانید که انجام عمل جراحی ترمیمی بینی در مقایسه با جراحی زیبایی نخست بسیار پیچیده‌تر و دشوارتر است. انتخاب یک جراح متخصص و مجرب  برای انجام این جراحی مهم بسیار برای بیماران حائز اهمیت است.

 

رینوپلاستی ثانویه

 

رینوپلاستی ثانویه یا جراحی ترمیمی با چالش زیادی همراه است، زیرا پس از انجام جراحی نخست ساختار آناتومیک بینی به علت فیبروز به هم می‎خورد. در اکثر اوقات جراح باید تکنیک جدیدی را به کار برده و بینی را کاملا بازسازی کند.

در عمل جراحی رینوپلاستی ثانویه ممکن است تنها یک عمل جراحی ساده برای برداشتن بخشی استخوان اضافی بینی یا بخشی از غضروف باقیمانده روی پل بینی باشد و یا نه یک جراحی پیچیده‌تر برای بازسازی کامل بینی باشد و این بستگی به عمل زیبایی اولیه دارد و این که بیمار به چه دلیل اقدا به رینوپلاستی ثانویه کرده است. در صورت انجام این جراحی  بر روی افرادی بدشانسی که  بخش زیادی از بافت بینی را در نخستین عمل زیبایی از دست داده‌اند و هنوز هم مشکلات حادی در فرم  بینی خود دارند، رینوپلاستی ثانویه پیچیده و سختتر است چرا که جراح باید برای بازیابی غضروف، استخوان و لایه بینی از گوش، دنده، یا ناحیه شقیقه بافت برداشته و پیوند بزند. افزون بر اصلاح پوست و بافت نرم بینی محدودیت‌های دیگر این نوع از عمل‌های جراحی عبارتند از:  ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست، ایجاد ناهنجاری‌های سطحی. حتما باید برای انجام این جراحی فرد انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه عمل جراحی بینی داشته باشد.

 

افراد مناسب برای رینوپلاستی

 

افراد مناسب برای عمل جراحی رینوپلاستی ثانویه

افرادی مناسب برای عمل جراحی رینوپلاستی ثانویه هستند که علاوه بر ناراضی بودن از نتیجه جراحی نخست، سالم هم  باشد. برای انجام این جراحی، حداقل باید یک سال از عمل زیبایی اولیه سپری شده باشد. هر چند بیمار ممکن است به دلیل احساس نارضایتی برای انجام جراحی ترمیمی عجله داشته باشد اما زمان مناسب برای انجام آن یک سال پس از عمل اولیه است. این فاصله یک ساله به این دلیل است که ورم جراحی اول کاملا خوب شده تا احتمال بروز خطای جراحی کاهش یابد.

 

دلایل انجام عمل ترمیمی بینی

از جمله عللی که بیمار اقدام به رینوپلاستی ثانویه می‎کند می‎توان به نوک غیر طبیعی بینی، فاصله زیاد میان سوراخ‌های بینی که موجب غیرطبیعی شدن فرم بینی می‎شود، بزرگ بودن اندازه بینی، بروز مشکلات تنفسی و خشکی بینی، عدم رضایت بیمار از نتیجه رینوپلاستی اولیه یا انحراف تیغه بینی ناشی از  ضربات فیزیکی (بینی کج) را نام برد.

زمان انتشار: جمعه 28 آبان 1395 (2 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۰۳۸