مطب: یکشنبه و سه شنبه 16:00 تا 19:00

آدرس: تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، ساختمان پزشکان 111، طبقه 4، واحد 10

09123366511
× If you don’t speak "Farsi" contact Dr. Vaghardoost directly by sending a message on Whatsapp or Telegram: +989123366511

ترکیدن پروتز سینه

پارگی و ترکیدن پروتز سینه :

یکی از سوالاتی که ذهن افرادی که خواهان انجام جراحی سینه بخصوص پروتز سینه هستند را مشغول می کند این است که آیا احتمال پاره شدن یا ترکیدن پروتز سینه وجود دارد یا نه؟

شما باید آگاه باشید که پروتزهای شما هر چقدر هم که مقاوم و با تحقیق و بررسی انتخاب شده باشند ابدی نخواهند بود و به هر حال در برهه ای از زمان ممکن است نازک شده و یا دچار پارگی شوند و مواد آنها به بیرون تراوش پیدا کند و درنتیجه لازم باشد تا تعویض شوند. البته باید گفت که پارگی یا ترکیدگی پروتز سینه اتفاقی است که به ندرت می افتد. گاهی اوقات تشخیص پارگی به راحتی صورت نمی گیرد، در چنین مواردی نیاز به سونوگرافی هست.

پاره شدن یا ترکیدن پروتز‌ سینه در افرادی که کارها و یا ورزش های سنگین انجام می ‌دهند نسبت به کسانی که تحرک کمتری دارند زودتر اتفاق می افتد. به طور میانگین عمر پروتزها 20 سال است ولی توصیه می ‌شود که 10 تا 15 سال پس از جراحی پروتز سینه به طور مرتب مورد معاینه و سونوگرافی شوید تا از سالم بودن پروتز سینه خود اطلاع کافی داشته باشید.

 

ترکیدن پروتز سینه

علائم پارگی پروتز سینه :

  • احساس حالت برآمده در گوشه ‌ای از سینه بر روی پروتز
  • تغییر شکل پروتز
  • احساس درد در نقطه ‌ای خاص از جدار پروتز توام با تورم

علل پاره شدن یا ترکیدن پروتزسینه :

  • در هنگام ساخت کیسه ی پروتز یعنی قبل از عمل جراحی مشکلی به وجود آمده باشد که از چشم کمپانی دور مانده است.
  • استفاده از برش های بسیار کوچک در هنگام کارگذاری پروتز، باعث می شود که جراح در حین بارگذاری پروتز فشار بیش از حد به آن وارد کند و یا همچنین برخورد اجسام تیز در حین عمل ممکن است باعث پارگی پروتز شود که معمولاً این پارگی ها خیلی سریع خود را نشان می دهند.
  • گذر زمان و تغییرات شیمیایی روی کیسه
  • پروسه های تخریبی و فرسایشی تدریجی
  • ضربه های مکرر، البته در صورتی که قفسه سینه نیز دچار آسیب گردد.

پارگی پروتز سینه

تشخیص پارگی یا ترکیدن پروتزسینه :

اگر از پروتز سینه آب نمکی استفاده کرده باشید در صورت پاره شدن پروتز این مایع جذب بدن می شود و هیچ گونه ضرری برای بدن به وجود نخواهد آورد. تشخیص پارگی یا ترکیدن پروتز سینه آب نمکی بسیار ساده است، بیمار یک روز به صورت ناگهانی متوجه کوچک شدن قابل توجه سینه خود می شود. باید گفت که احتمال پارگی این نوع پروتزها نسبت به پروتزهای سیلیکونی بیشتر می باشد.

زمانی که پروتز سیلیکونی در سینه قرار می گیرد، بافت فیبرو در اطراف آن شکل می گیرد. اگر پروتز دچار پارگی شود ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد چون پروتز در زیر بافت فیبرو عملاً دفن شده است. از علائم پارگی پروتزهای سیلیکونی می توان به درد، تورم، تغییر در شکل و برجستگی سینه و ظاهر شدن یک برجستگی و سفتی یا نرمی غیرعادی در بافت نرم سینه اشاره کرد که در صورت مشاهده چنین عواملی پروتز باید حتما خارج شده و پروتز دیگری جایگزین آن شود.

 در استفاده از پروتزهای سیلیکونی مایع (غیرچسبنده) در مواردی که فرد با تغییر فرم سینه مشکوک به پارگی پروتز سینه است برای بررسی این موضوع حتما باید  MRIشود چون پارگی پروتز سینه در این موارد مساوی است با عمل جراحی دوم برای تعویض و یا خارج کردن پروتز. ترکیدن پروتز سینه در این نوع از پروتزها می تواند مشکلات قابل توجهی را به همراه داشته باشد. در صورت پارگی کیسه خارجی، سیلیکون مایع می تواند تقریباً به هر نقطه از بدن مهاجرت کند که در اکثریت مواقع در ناحیه ی سینه و یا زیربغل محدود می ماند.

پروتزهای سیلیکونی چسبنده امروزه شایع ترین پروتز مورد استفاده در جهان هستند و به دلیل طراحی کیسه های مقاوم تر و بهتر در این روش ریسک پارگی و ترکیدن پروتز سینه در آنها به شدت کاهش پیدا کرده است. در این روش از پروتز هم، با مشاهده بروز تغییرات در فرم سینه، فرد باید MRI شود و معاینه پزشک به تنهایی ناکافی است.

ترکیدن پروتز سینه

پروتز سینه

 

برای مشاهده بیشتر نمونه کارهای پروتز سینه کلیک نمائید.

لینک های مرتبط :
بزرگ کردن سینه | کوچک کردن سینه | تزریق چربی به سینه | افتادگی سینه | هزینه عمل پروتز سینه

زمان انتشار: شنبه 10 آذر 1397 (6 ماه قبل)
تعداد بازدید: ۵۶۶