آنچه باید در مورد عمل جراحی زیبایی شکم بدانید؟
جراحی شكم چیست و کی باید انجام شود؟

برداشتن پوست و چربی اضافی شکم اصطلاحا آبدومینو پلاستی گفته میشود که در طی آن پوست و چربی اضافی زیر ناف برداشته شده و عضلات جدار شکم نیز محکم می شود.با این عمل به طورواضحی ظاهر شکم بهتر میشود ، اما یک برش در سراسر زیر شکم بجا می گذارد که البته توسط لباس زیر کاملا پوشانده می شود.

این عمل خصوصا در مورد زنانی که به دلیل حاملگیهای متعدد دچار کشیدگی و شلی عضلات وپوست جدار شکم  شده اند مفید است . در مواردی که فرد تصمیم به حامله شدن یا کاهش وزن شدید در آینده دارد ،باید این عمل به تعویق بیافتد.و پساز ثابت شدن وزن به مدت 6 ماه برای عمل مراجعه کند.

وجود برش عملهای قبلی در نواحی بالای ناف ممکن است جراهی ما را به مخاطره بیندازد  پس قبل از عمل معاینه کامل شکمی باید انجام شود


آیا آبدومینو پلاستی می‌تواند خط برش زایمان را از بین ببرد؟

اگر این برش در قسمت تحتانی شکم  یعنی زیر ناف قرار داشته باشد، معمولاً در حین ابدومینوپلاستی از بین می‌رود.  قسمت بالای ناف شکم پوست الاستیته ببیشتری دارد و كیفیت بهتری داردواین پوست در نهایت پوست تمام شکم را تشکیل میدهد  وخطوط موجدار زیر ناف برداشته میشودولی یک خط جراحی باقی خواهد ماند.


آیا عمل جراحی شکم احتمال ریسک وجود دارد؟

سالانه تعداد زیادی عمل آبدومینوپلاستی در ایران صورت میگیرد. چنانچه این عمل توسط جراح فوق تخصص پلاستیک انجام پذیرد،نتایج عمدتا مثبت و رضایتبخش خواهد بود. در غیر این صورت همیشه احتمال بروز عوارض وجود دارد.


 


نکات لازم قبل از عمل شکم چیست؟

1- اجتناب از سیگار به مدت 2 هفته قبل و بعد از عمل.

2- اجتناب از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه مانند ایبوپروفن ، دیکلوفناک ، اندومتاسین و غیره به مدت حداقل ده روز قبل از  عمل.

3- مصرف هرگونه ویتامین را به پزشک اطلاع دهید.مانند ویتامین Eزیرا میتواند باعث خونریزی شود .

4- محل عمل شما در بیمارستان یا مراکز جراحی محدود خواهد بود.

5- ممکن است لیپوساکشن محدود به همراه آبدومینوپلاستی انجام شود.


نوع بیهوشی چیست؟

این عمل عمدتا با بیهوشی عمومی انجام می گیرد ولی در مواردی بر اساس نظر جراح با بی حسی نخاعی ودارو های آرام بخش نیز قابل اجراست


طول عمل چقدر است؟

4-3 ساعتنکات لازم بعد از عمل چیست؟

1-  معمولا روز بعد از عمل مرخص می شوید

2- در طی چند روز اول ورم و درد مختصر وجود دارد

3- در چند روز اول بهتر است که به صورت خمیده راه بروید

4- بهتر است در 2 هفته اول از شکم بند استفاده نمائید

5- در صورت انجام لیپو ساکشن ، باید از گنهای مخصوص استفاده نمائید

6- بهتر است هر چه زودتر به فعالیت طبیعی بر گردید

7- در صورت امکان عصر روز عمل از تخت خارج شده و راه بروید

8- انجام ورزشهای سنگین بعد از رفع کامل درد (معمولا 2 ماه) بلامانع است

9- محلهای برش حدود 12-16 هفته برجسته و قرمز شده ولی قبل از یک سال طبیعی می شوند


 اقدامات قبل از عمل لیپوساکشن چیست؟


اقدامات  پس از عمل لیپوساکشن چیست؟


چه زمانی می‌توان ورزش كردن را شروع كرد؟

مشخص کردن این زمان برای هر بیمار متفاوت است و ما اكثراً پیاده‌روی، البته به استثناء دو روز اول پس از جراحی را توصیه می‌كنیم. این كار كمك بسیاری به از بین رفتن ورم و دیگر مشكلات می‌كند. بسته به محل مورد معالجه بسیاری از بیماران بعد از 3 هفته پس از جراحی قادر به شروع تمرینهای ورزشی سبک می باشند و بعد از 6 هفته ورزشهای سنگین را می توانند شروع کنند.


آیا راهی برای كاهش ورم وجود دارد؟

در یک پرسش از بیماران به این نتیجه رسیده ایم که پیاده‌روی كمك بسیاری در كاهش ورم داشته است.


آیا چربی مجدداً در مناطق معالجه شده جمع می‌شود؟

اگر پس از لیپوساكشن رژیم غذایی متعادل نداشته باشد و به طور منظم ورزش نكند سلولهای چربی باقیمانده دوباره رشد خواهند كرد، البته سلولهای چربی كه برداشته شده‌اند برای همیشه از بین رفته‌اند. لیپوساكشن فقط به شما کمک میکند به شکل ایده ال بر گردید و نگه داری ان با شما است.


چرا بیماران بعد از جراحی باید (لباس تنگ) گن بپوشند؟

بعد از جراحی لیپوساكشن تورم قابل قبول است و ما انتضار ان را داریم، استفاده از گن به كاهش تورم كمك بسیاری می‌كند و بافت چربی باقیمانده را شکل میدهد.. بسیاری از بیماران بعد از جراحی تغییر كمی را حس می‌كنند و یا حتی فكر می‌كنند كه چاقتر شده‌اند. اما در هفته‌های بعدی بیماران معمولاً شاهد نتیجه مطلوب خواهند بود، بعد از 2 ماه بیماران 80% نتیجه نهایی عمل را مشاهده خواهند كرد. در حدود 6 ماه بعد تورم تقریبا به طور کامل از بین خواهد رفت ما معمولاً استفاده از گن را برای 1هفته، 23  ساعت در روز و پس از آن 2 هفته 12-23 ساعت در روز و 3 هفته دیگر به صورت متناوب حتی در هنگام خواب توصیه می‌كنیم.