علت جراحی ابرو و جایگاه بوتاکس؟


در خانمها شکل نرمال ابرو به گونه است که دو ملیمتر بالاتر از برجستگی استخوان است وقوس آن به گونه ایست که از داخل روی استخوان شروع شده در  ناحیه یک سوم خارجی به بالاترین سطح خود میرسد و مجددا به برجستگی باز میگردد.

با افزایش سن، علائم پیری در یك سوم فوقانی صورت كه شامل پلكها ، ابرو وپیشانی است زودتر از سایر قسمت های صورت پدیدار میشود . این علائم در یك سوم فوقانی صورت به شكل پیدایش چین وچروك پیشانی ، افتادگی ابروها وافتادگی پلك ها است كه بیشتر از جنبه زیبایی قابل توجه است اما در مواردی كه افتادگی ابرو وپلك ها زیاد باشد می تواند میدان بینائی را نیز محدود نماید.

اعمال جراحی متعددی برای بالا بردن ابروو پیشانی طراحی شده اند . البته با تزریق بوتوكس یا dysport میتوان بدون جراحی وبه طور موقت چین و چروك های پیشانی را برطرف كرد، ضمن اینكه این كار باعث بالارفتن گوشه های ابروها نیز می شود.

شروع اثر بوتاکس از دو روز تا یک هفته شروع میشود وتا حدود 6 ماه باقی خواهد ماند. در موارد معدودی عارضه افتادگی پلک میدهد که بدون هیچ درمانی در طول 2 هفته بهبود پیدا میکند.


روشهای جراحی و روش اندوسکپیک چیست؟

1) روش برش کامل پوست سر

همانطور كه در شكل می بینید در این روش برش ما از ناحیه گیجگاهی یك طرف شروع شده وحدودا 4 سانتیمتر عقب تر از رویش مو و به موازات آن امتداد می یابد تا به ناحیه گیجگاهی طرف مقابل برسد . عمق این برش تا روی استخوان جمجمه خواهد بود. واز زیر، پوست پیشانی تا ناحیه ابروها را از جمجمه جدا میكنیم وآنرا كشیده واضافه آن را در محل برش اولیه چیده و محل برش را می دوزیم .

مزیت این روش:

تمامی محل برش وهمچنین بخیه ها داخل پوست سر ولابلای موهای سر است لذا جای برش  قابل رویت نیست.

عیوب این روش:2) محل برش درست روی خط رویش موهای پیشانی

تكنیك:

مثل تكنیك قبلی است با این تفاوت كه خط برش درست روی خط رویش موهای پیشانی است . 

مزایا :

عیوب:


3) خط برش داخل پیشانی:

این روش برای كسانی كه چین وچروكهای ناحیه پیشانی بسیار عمیق داشته باشند ویا وضعیت ابروهای آنان غیرقرینه باشد ویا جای زخم قدیمی روی پوست پیشانی داشته باشنداستفاده میشود.

عیوب:

ایراد این روش این است که محل برش ممكن است قابل رویت باشد.


4) بالا بردن ابرو به روش مستقیم

خط برش حالت بیضوی (الیپتویید) درست روی لبه فوقانی ابرو داده می شود و قسمتی از پوست بسته به نیاز برای بالا بردن بر داشته میشود ولبه ها به هم دوخته میشود.  این امر باعث بالاتر رفتن ابرو میشود.

مزایا:

عیوب:

ایراد این روش این است كه ممكن است بعدازعمل ، محل برش كه روی لبه فوقانی ابرو واقع می شود ومیتواند قابل رویت باشد كه البته اگر اینچنین شد خانم ها می توانند با استفاده از لوازم آرایشی آن را بپوشانند . عیب دیگر احتمال عود افتادگی است.


5) كشیدن گوشه های چشم از ناحیه گیجگاهی

این تکنیک برای كشیدن گوشه چشم ها روش مناسبی است. خط برش در ناحیه گیجگاهی ، چند سانتیمتر عقبتر از خط رویش موها داده میشود. پوست وبافت زیرپوستی را از زیر تا ناحیه انتهایی سمت خارجی ابروآزاد میكنیم ، آن را به سمت بالا وخارج كشیده واضافه آن را میچینیم و محل برش را می دوزیم . در این روش جای برش در داخل موها پنهان میشود و قابل رویت نیست . اشکال این روش آنست که فقط یک سوم خارجی ابرو را بالا میکشد.


6) تکنیک آندوسکوپی

جدیدترین تکنیک بالا بردن ابروها و از بین بردن چینهای پیشانی و خطوط اخم استفاده از آندوسکوپ میباشد ،در این روش با برشهای کوچک و بدون عوارض روش باز است. البته تعداد جراحانی که با این روش آشنا باشند بسیار معدود هستند.اکنون این روش تقریبا جایگزین روشهای باز شده است.


نكاتی كه بیمار باید قبل وبعد از عمل بداند؟