اطلاعاتی در مورد گرافت و تزریق چربی
بافت چربی چه استفادهای دارد؟
یکی از بهترین مواردی که برای پر کردن گودیها و شیارهای عمیق صورت و سایر نقاط بدن بکار می رود چربی است که به دو صورت گرافت چربی Dermal fat یا تزریق چربی (چربی آزاد ژله ای) استفاده می شود.

در چه نواحی می توان بکار برد؟
1- صورت : چین ناحیه اخم، چین خنده، گونه ها، گودی زیر پلکها، لب و هر ناحیه ای که گودی و کمبود داشته باشد.
2- پشت دستها
3- سایر نواحی بدن در صورت لزوم استفاده می شود.

روش آماده سازی و تهیه هر کدام چیست ؟
الف) dermal fat
معمولا از ناحیه زیر شکم پوست را برداشته، بافت زیر پوست و چربی زیر آن را به اندازه مورد نیاز برداشته و محل برداشتن را بخیه می کنیم. بافت زیر پوست وچربی را جهت انتقال آماده میکنیم.

ب) چربی آزاد
پس از بی حسی ناحیه ای که می خواهیم چربی بردارم (شکم، ران، باسن) با کانول های بسیار باریک ( 2mm) چربی را ساکشن کرده (با سرنگ یا دستگاه)، مایعات همراه آن را جدا کرده، چربی بصورت فشرده (ژله ای) آماده می کنیم. همانطور که میبینید نیاز به برش جراحی و بخیه نیست.

تکنیک (روش) استفاده :
الف) گرافت چربی (dermal fat) : بش جراحی در ناحیه مورد نیاز داده، پوست را از بافت زیرین آن آزاد کرده سپس گرافت چربی را که قبلا آماده کردهایم مطابق شکل مورد نظر در آن ناحیه گذاشته و فیکس می کنیم.
ب) تزریق چربی : چربی که آماده شد با کانول های بسیار ظریف در نواحی مورد نیاز تزریق می نمائیم بدون اینکه برش داده باشیم و نیاز به بخیه باشد.
میزان ماندگاری :
الف) dermal fat (گرافت چربی) : مقداری از آن جذب و مقداری بطوذ دائم باقی خواهد ماند.
ب) چربی آزاد (تزریقی) :
50-40 درصد از چربی تزریق شده پس از مدتی از 1 تا 3 ماه بطور کامل جذب می شود، در بقیه موارد از 50 تا 60 درصد چربی تزریق شده باقی مانده و دائمی خواهد بود. ممکنست لازم باشد تزریق چربی را دو بار یا بیشتر تکرار نمود.
عوارض :
در مورد گرافت چربی ممکنست در مواردی پس از مدتی بصورت توده و یا نوار سفتی لمس یا دیده شود. در موارد بسیار کمتر ممکنست گرافت توسط بدن دفع شود. در مورد تزریق چربی در موارد بسیار نادر ممکنست بصورت نوار باریک و یا ناصاف بودن ناحیه تزریق مشاهده شود. عفونت بسیار نادر ات.

اقدامات پس از عمل:
1- تا 48 ساعت پس از عمل از کمپرس سرد هر نیم ساعت 5 تا 10 دقیقه در ناحیه عمل استفاده نمائید (بجز هنگام خواب)
2- از هنگما عمل تا 72 ساعت افزایش ورم خواهید داشت پس از آن شروع به کاهش تورم نموده و در عرض 10-15 روز حالت عادی خواهید داشت.
3- در موارد بسیار کمی ممکنست کبودی ایجاد شود که نیاز به هیچ کار خاصی نداشته، خود به خود جذب می شود.
4- از کمپرس گرم به هیچ وجه استفاده ننمائید.
5- 4 تا 6 هفته از محیطهای گرم و آفتابی و سونا اجتناب ورزید.
6- از محل برداشتن چربی ممکنست تا چندین ساعت ترشحات خونابه ای داشته باشد که فقط لازم است پانسمان خیس شده را تعویض نمائید.
7-از کاربرد مواد آرایشی تا 10-12 روز اجتناب ورزید.